Sayfalar

27 Ocak 2010 Çarşamba

Diyet-Akdeniz Diyeti: 1 Ayda 10 Kilo verin!


 

Akdeniz diyeti daha çok kimler için uygundur?
Akdeniz diyeti bir beslenme şekli Genellikle herkesin yapabileceği sebzelerden meyvelerden tahıllardan ekmek guruplarından ve sıvı yağlardan oluşan bir beslenme şeklidir. Hayvansal gıdalar özellikle kırmızı et kısıtlı, margarin ve katı yağlardan yoksun bir beslenme şekli olduğu için hemen hemen herkese uygun bir beslenme şeklidir.

Akdeniz diyeti yalnızca kilo vermeye mi yardımcı olur?
Akdeniz diyeti derken eğer kişiye özgü hazırlanan bir beslenme planından söz ediliyorsa ve bu kişinin kilo vermesini yardımcı veya mevcut kilosunu koruyucu şekilde düzenlenen bir plansa, eğer hazırlayan kişi de beslenme uzmanıysa, mutlaka kilo vermesine yardımcı olacaktır.
Eğer kişi bunu benimsediyse sadece genel kurallarını aldıysa sebze ve meyveden zengin, sıvı yağdan daha zengin, katı yağ ve kırmızı etten yoksun bir beslenme planıysa bu ve kişi bunu kendine göre planlıyorsa veya uygun olmayan kişi bunu planlıyorsa tam tersi etkiler gözükebilir.
Sonuç olarak karbonhidrattan yüksek bir beslenme şekli yağdan yüksek bir beslenme şeklide ortaya çıkabilir. Kişi sağlıklı olacağım derken sağlığından da olabilir.

Akdeniz diyetini uygulayanlar hangi yiyeceklerden uzak durmalılar?
Akdeniz diyeti sebze ve meyve ağırlıklı olduğu için kırmızı et önerilmemektedir. Ve bunun yanında tabii ki margarin ve katı yağlardan da uzak durmak gerekir. Akdeniz diyetinin proteinden yoksun bir diyet olduğunu düşünürsek yağ ihtiyacını sıvı yağ şeklinde ya da zeytinyağı şeklinde karşılamak gerekir.

Akdeniz diyetinde hangi yiyecekler mutlaka tüketilmeli?
Akdeniz diyetinde sebze ve meyve ön plandadır. Fakat bunlarında bir miktarının olması gereklidir.
Sonuç olarak meyvenin fazlası harcanamıyorsa vücutta bunlarda yağ olarak depolanmaktadır.
Ekmek olarak tam tahıllı ekmekler veya çavdar ekmeği gibi genelde koyu renk ekmekler tercih edilmektedir. Yağ olarak ta sıvı yağlar tercih edilmektedir. Zeytinyağı, mısır özü yağı, soya yağı, gibi yağlar rahatlıkla tüketilebilir.

Akdeniz diyetinin bir günlük programı
Kahvaltı
1 ya da 2 dilim buğday ya da çavdar ekmeği, 1 veya 2 dilim az yağlı peynir, zeytin veya zeytinyağı, 1 bardak yağsız süt, domates ve salatalık

Ara Öğün
1 tane meyve

Öğlen Yemeği
Sebze yemeği, az yağlı yoğurt, bol salata ve 1 dilim ekmek veya bir miktar pilav

Ara Öğün
1 meyve ya da 1 bardak az yağlı süt

Akşam Yemeği
Izgara balık ya da tavuk, zeytinyağlı sebze yemeği, bol salata ve 1 dilim ekmek

Gece Yatarken
1 adet meyve

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder