Sayfalar

25 Temmuz 2015 Cumartesi

Fiat Aegea Sahipleriyle Yollara Düşmek İçin Gün Sayıyor
TOFAŞ' ın FIAT markası altında ürettiği, tasarımını TOFAŞ ArGe mühendislerinin geliştirdiği yeni sedan modeli geçtiğimiz mayıs ayında otomobil tutkunlarıyla Istanbul Autoshow 2015' de buluşmuştu.

 Tofaş' ın çok büyük yatırım yaptığı; kendine bir milat olarak gördüğü model : Fiat Aegea. Yapılan yatırımlar ile üretim teknolojileri en üst seviyelere çıkarılarak ürün kalitesine yansıması sağlandı. Araç tasarım itibariyle diğer TOFAŞ modellerinden çok daha farklı olduğunu hissettirdi. Fuarda görücüye çıktıktan sonra insanlardan alınan yorumlar da bunun açık göstergesiydi aslında.

 İyi güzel de, Fiat Aegea' nın fiyatı ne seviyede olacak? Mantık mevcut model Linea' dan ucuz olmayacağını söylüyor. Çünkü araç hem stil hem kalite olarak Linea segmentinin çok çok üzerinde. Ancak fiyatı da bu fark ile orantılı olursa, Aegea' nın rakibi olarak VW Jetta ön plana çıkar. VW' nin Türkiye pazarındaki güçlü yönünü düşünürsek, Aegea pazarda kendine yer bulmakta zorlanabilir. Bu sebeple hem rekabetçi olabilmek hem de pazarda kalitesini arttırdığını kanıtlamak adına; Aegea baz modeli fiyatının, Linea baz modeli fiyatına yakın tutulabilir. Bu durumda baz benzinli modelinin 40-45 bin TL bandında satılabileceği düşünülebilir. Ayrıca lansmana özel yapılması muhtemel kampanyalar da araç fiyatını biz kullanıcılar için cazip hale getirebilir. Tabi bu, firmanın pazar ve satış stratejisi olacak, bu konuda tahmin yürütmek konusunda başka bir şey gelmiyor elimizden, henüz resmi bir açıklama yapılmadı bu konuda. Merakla bekliyoruz :)

 Fiat Aegea' nın, diğer fiat modelleri ile aynı motorizasyona sahip olması bekleniyor. Nedir bunlar? Otomatik ve manuel vites seçenekleriyle 1.4 ve 1.6 turbo benzinli motorlar, belki 1.2 de olur ancak araca bakıldığında 1.2 motorda iyi performans göstermeyebilir. Dizel motorlarda ise artık Fiat otomobillerinden aşina olduğumuz 1.3 ve 1.6 Dizel multijet motorlar yine otomatik ve manuel vites seçenekleriyle bekleniyor.

 Ayrıca donanım olarak, baz modelde bile bir çok donanımın standart olarak sunulacağı beklentiler arasında. (Hillholder(yokuş kalkış destek sistemi),gövde rengi kapı kolları ve gövde rengi aynalar, elektrik ısıtmalı yan aynalar vs.) Sedan modelin ardından Fiat Aegea Hatchback (Aegea HB) ve Fiat Aegea Station Wagon (Aegea SW) modellerinin de kısa sürede sürücüler ile buluşması bekleniyor. Hatchback ve station wagon aracın stili ile ilgili herhangi bir resmi açıklama olmamasına rağmen, sedan model ile aynı hatları taşıyacağı tahmin ediliyor.

İnternette, fuar lansmanında yayınlanan fotoğraflar üzerinde oynanarak, photoshop ile yapılmış HB ve SW modellerine ait resimler bulunmaktadır. Bu görselleri de yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

 Bakalım bu araç hem müşteri fiyat ve kalite beklentilerini karşılayabilecek, TOFAŞ ve Fiat' a olan ön yargıyı kırabilecek mi? Bekleyip göreceğiz :)

2 yorum:

  1. valla station wagon çok gezel hb de güzel görünüyor . fiyat cazip olursa çok satar otomatik tabiki

    YanıtlaSil
  2. cıkar çıkmaz hemen alıyorum... bismillah

    YanıtlaSil